O ČOKOLÁDĚ

První zmínky o pěstování kakaovníku pocházejí z povodí řek Amazonky a Orinoka. V tamějších tropických deštných pralesích pěstovali kakaovník Olmekové, Mayové a Aztékové. Už z roku 600 pocházejí první důkazy o výrobě čokolády, a to ve formě stop kakaa v hrncích nalezených v chatrčích starých Mayů. Nejpříznivější podmínky pro růst kakaovníku byly na pobřeží Mexického zálivu, kde žili právě Olmekové. Z této doby neexistují žádné písemné záznamy, ale je možné, že výraz kakao byl odvozen z Olmeckého kakawa, které pravděpodobně označovalo rostlinu Theobroma cacao. Na druhou stranu Mayové měli pro kakaové boby i určitý náboženský význam - byly považovány za symboly úrodnosti a plodnosti. Legendy tvrdí, že každý rok byl obětován zajatec, kterému bylo vyrváno srdce poté, co vypil pohár s čokoládou. Mayové měli i svého kakaového boha a používali čokoládu jako rituální nápoj. Například při svatebním obřadu si čokoládové nápoje vyměňovali nevěsta se ženichem a děti se také často křtily čokoládovou vodou.

U Aztéků byla čokoláda považována za mocné afrodiziakum. Aztékové čokoládu ochucovali pomocí různých přísad, protože její původní chuť byla velmi hořká. Jako koření se používalo například chilli, med nebo vanilka. Čokoláda byla dostupná pouze pro vládnoucí vrstvu. O velké hodnotě kakaových bobů svědčí i fakt, že byly používány některými národy jako platidlo. Boby byly směnitelné téměř za vše, daly se s nimi platit daně i žold vojákům. Dokonce za 100 kakaových bobů bylo možné si koupit otroka. V mexickém Yucatanu se kakaovými boby a čokoládou platilo až do poloviny 19. století. Čokoláda připutovala do Evropy o mnoho let později a to v polovině 16. století, kdy ji dovezl španělský dobyvatel Hernando Cortes poté, co dobyl Mexiko. Stejně jako u starých Aztéků i v Evropě byla čokoláda jako nápoj zpočátku určená výhradně pro vyšší společenské vrstvy. I Evropanům se zdála chuť pravé čokolády příliš hořká, proto se do ní postupně začal přidávat cukr. Zejména v 16. a 17. století nachází čokoláda velké uplatnění na francouzském královském dvoře.

První průkopnicí čokolády byla Anna Rakouská, španělská infantka Ludvíka XIII. Po ní nachází zálibu v čokoládě i Marie Terezie, manželka Ludvíka XIV. Protože to byli právě Španělé, kdo v Evropě začal šířit pití čokolády, byli to také oni, kdo začal zakládat rozlehlé plantáže kakaovníku. Zakládali je hlavně v oblastech Kolumbie, Venezuely, Ekvádoru a na ostrově Trinidad. V současné době již pěstování na velkých plantážích upadá a pěstitelé upřednostňují menší plantáže, které jsou méně náchylné k různým chorobám. Hlavními milníky ve zpracování čokolády byly roky 1828, 1847 a 1875. V roce 1828 přišla zásadní revoluce ve výrobě - Holanďan Conrad von Houten oddělil kakaové máslo od kakaového prášku. Tím umožnil levněji vyrábět čokoládu a zpřístupnil její pití všem společenským vrstvám. V roce 1847 vznikla první tuhá čokoláda, vyráběla se mícháním kakaového másla, kakaového prášku a cukru. V roce 1875 byla vyrobena první mléčná čokoláda přidáním kondenzovaného mléka.

Celá nabídka čokolád může být nalezena v našem Katalogu.